Založiť novú webovú stránku alebo e-shopChcem nový web
aktualizované: 13.09.2017 09:16:28 

Slovenský kopov

Štandard
  AKTUÁLNY ŠTANDARD:

  HLAVA:
Je primerane veľká. Lebka obdĺžnikového tvaru je na temene mierne zaokrúhlená, nadočnicové oblúky sú zreteľné. Badateľná je tiež čelová ryha s hmatateľným tylovým výstupkom. Sklon čela predstavuje asi 45 stupňov. Pozdĺžne osi nosového chrbta a lebky sú približne rovnobežné.

  TVÁROVÁ ČASŤ:
Pysky sú kratšie, neprevísajú , priliehajúce, tenké a so znateľným kútikom. Nos vždy farby čiernej, primerane veľký, mierne zahrotený, nozdry mierne roztvorené. Chrbát nosa je rovný, primerane dlhý k lebke a nie príliš široký. Čeľusť a sánka pravidelné, pevné a s dobre vyvinutým plným chrupom
Oči prezrádzajú živosť a odvahu. Sú hlbšie vsadené a tmavé. Mihalnice sú vždy čierne, mandľovitého tvaru. Uši sú nasadené niečo nad rovinou oka, priliehavé, zaokrúhlené a prostredne dlhé. Krk je dobre nasadený, nesený asi v 135.stupni uhla, kratší, svalnatý a bez voľnej kože.

  HRUDNÉ KONČATINY:
Plece a rameno kratšie, dobre vyvinuté a svalnaté. Ramenný uhol tvorí asi 110 stupňov. Predlaktie smeruje kolmo a je suché. Zápästie je krátke. Záprstie kratšie, mierne sklonené. Labka oválna, dobre klenuté prsty, pazúriky vždy čierne a silné. Vankúšiky prstov sú tmavé, dobre vyvinuté.

  TRUP:
Hruď široká a dobre vyplnená. Hrudník stredne hlboký, primerane široký a dlhý. Plochý hrudník je hrubou chybou. Rebrá sú oblúkovité a šikmo nasadené. Chrbát je rovný, stredne dlhý. Bedrá sú kratšie, dostatočne široké, pevné a svalnaté. Brucho a slabiny mierne stiahnuté. Zadok kratší, stredne široký a zaoblený. . Chvost o niečo nižšie nasadený ako je rovina chrbta, primerane silný, zbiehajúci sa k špičke, siaha po pätný kĺb. Je nesený v kľude zvisle dolu a v akcii šabľovito hore asi do výšky 150 stupňov.

  PANVOVÉ KONČATINY:
Stehno dostatočne široké, primerane dlhé a svalnaté. Holeň široká, primerane dlhá a svalnatá. Päta asi 15 cm vysoká, mierne široká. Pätný uhol tvorí asi 150 stupňov. Priehlavok a predpätie je dĺžky asi 8 cm , mierne smerujúce dopredu a bez vlčích pazúrikov. Tlapky oválne, prsty uzavreté a dobre klenuté. Prstové brušká dobre vyvinuté, tmavej farby.

  OSRSTENIE:
Farba čierna s hnedými až mahagónovými znakmi na končatinách a hlave. Srsť je 2-5 cm dlhá, stredne hrubá, priliehavá a hustá. Na chrbte, krku a chvoste dlhšia. Podsada hustá a to najmä v zimných mesiacoch. Nesmie však chýbať ani v lete. Pokožka je tmavohnedá až čierna, priliehavá, bez voľných záhybov kože.

  POSTAVA:
U sučiek 40-45cm a u psov 45-50 cm, merané v kohútiku.

  POHYB:
Pohyb kopova je vyrovnaný a živý.

  VÁHA:
15 – 20 kg  


  ANATOMICKÉ CHYBY A CHYBY TYPU:
Postava vyššia ako predpisuje štandard, farba iná ako čierna, biele znaky, nepresné ohraničenie kresby, svetlé oko, neúplný chrup, chybný skus, ľahko zahrotené ucho, previsnuté pysky, voľná koža na krku, mohutná, zavalitá postava, nápadne dlhý chvost, nesenie chvosta aj v kľude nad rovinou chrbta, ťažká hlava, plochý hrudník, mäkký chrbát, mäkké tlapky, nesprávne postavenie končatín, príliš otvorené alebo zatvorené oko, príliš krátka srsť bez podsady, alebo príliš vlnovitá a dlhá.


  MIERY SLOVENSKÉHO KOPOVA-IDEÁLNY TYP:
Váha 16 kg, postava- výška v kohútiku u sučky 43 cm, u psa 46 cm, Celková dĺžka hlavy 22 cm, dĺžka lebky 13 cm, šírka lebky 10,5 cm, dĺžka nosného chrbta 9 cm, šírka hrudníka 16,5 cm, výška hrudníka 22 cm, hĺbka hrudníka 31,5 cm, dĺžka trupu 55 cm, obvod hrudníka za lakťami 66 cm, obvod hrudníka pri poslednom nepravom rebre 54 cm, uhol medzi lopatkou a ramennou kosťou 110 stupňov, uhol medzi ramennou a vretennou kosťou 140 stupňov, uhol medzi bedrovou a stehennou kosťou 130 stupňov, uhol medzi stehennou a holennou kosťou 130 stupňov, uhol medzi holennou kosťou a priehlavkom 145 stupňov, uhol medzi rovinou chrbta a krkom 135 stupňov. 
                                                                        Merané podľa smerníc FCI.
 
  CHYBY:
Vyššia postava ako predpisuje štandard, iné sfarbenie ako čierne, biele znaky, nepresne ohraničená kresba, ťažká hlava, svetlé oko, otvorené, alebo zatvorené oko, neúplný chrup, chybný záhryz, previsnuté pysky, ľahké, zašpicatené ucho, voľná koža na krku, plochý hrudník, mäkký chrbát, ťažkopádna, zavalitá postava, nápadne dlhý krk, chvost v pokoji nesený nad rovinou chrbta, mäkké labky, nesprávne postavenie končatín, príliš krátka srsť bez podsady, príliš dlhá a zvlnená srsť. 
TOPlist