OdporúčameZaložiť web alebo e-shop
aktualizované: 13.09.2017 09:16:28 

Slovenský kopov

Starostlivosť
 
 
 
STAROSTLIVOSŤ O SRSŤ:
  Aj napriek tomu, že  slovenský kopov je krátkosrsté plemeno, pomerne nenáročné na starostlivosť, vyžaduje si pravidelné ošetrovanie srsti.
Čím skôr s ošetrovaním začneme, tým ľahšie sa bude dať srsť udržiavať v dobrom stave. Ak to budeme robiť pravidelne, stane sa ošetrovanie súčasťou života psa a nebude mu robiť problém. Ošetrovať začíname od hlavy cez celé telo až k chvostu a končatinám. Opatrní musíme byť hlavne na citlivých miestach ako je hlava, uši a brucho. Vyčesávaním a kefovaním sa odstraňuje stará a mŕtva srsť, podporuje sa tiež krvný obeh. Kúpanie psa nie je za normálnych okolností nutné. Ak psa držíme v byte, kde sa jeho čistota vyžaduje, kúpeme ho v čistej vode bez šampónov. S použitím prípravkov kúpeme psa len vtedy, ak sa vyváľa v niečom zapáchajúcom, alebo ak je napadnutý vonkajšími parazitmi. Na kúpanie používame šampóny určené pre psov , z ktorých ten správny druh nám môže doporučiť veterinárny lekár. Po okúpaní psa dôkladne vyutierame uterákom. Zvýšenú starostlivosť si vyžadujú hlavne uši, ktoré sú u kopova vzhľadom na jeho anatómiu zle odvetrávané a hrozí nebezpečenstvo rôznych ušných ochorení.


VETERINÁRNA  STAROSTLIVOSŤ:
Prvá návštevava u veterinárneho lekára by mala byť medzi 6-8.týždňom.
Malo by byť vykonané klinické vyšetrenie zvieraťa, vyšetrenie na ektoparazitózy a  endoparazitózy.(vonkajšie a vnútorné parazity)
Odporúča sa začať v preventívnom antihelmitickom programe(odčervovanie)
Podľa veku, vakcinácie suky a ďalších faktorov veterinár určí vakcinačný program.
S veterinárom alebo kynológom by sme mali konzultovať otázku výživy, kŕmenia, socializačného programu mláďat prípadne plemenných predispozícií na choroby a ich prevencie.
 
zdroj:1. Branislav Baka, Jaroslav Jevčák(2008)- Horské plemená psov v službách poľovníctva
               2. Marián Kozák a kolektív(2006)- Vnútorné choroby psov a základy klinickej a laboratórnej diagnostiky